Android’e Giriş

android image ile ilgili görsel sonucu

Merhaba arkadaşlar, ben Ayşegül. Bu serimizde uzun bir süre beraber olacağımızı umaraktan bismillah diyerek başlıyorum. Öncelikle yeni bir şey öğrenmeden önce o şey hakkında genel kültürümüzün olması gerekiyor ki öğrendiğimiz şey aklımızda daha çabuk yer edinsin ve o konuya daha çabuk adapte olalım. Bu yüzden serinin ilk konusu olarak android hakkında genel bir bilgi vereceğim. Haydi başlayalım…😊

Android Nedir? , Android Studio Nedir? || Java

Android, günümüzde en çok kullanılan mobil işletim sistemidir. Ki sizlerde görmüşsünüzdür insanlar genelde android mobil işletim sistemli telefonlar alıyor. Çünkü ios pahalı 😊.  Android, linux tabanlı bir işletim sistemidir yani android de açık kaynak kodlu Linux kernelini kullanmaktadır. Google, Open Handset Allience ve özgür yazılımcılar tarafından geliştirilmektedir.  Android iki farklı lisans kullanır. Bunlar GPL lisansı ve APACHE lisansıdır. Bu lisanslar için geliştiricinin daha özgür bir şekilde çalışmasını sağlayan haklar diyebiliriz.

Android hakkında genel bir bilgi edindiğimize göre Android Studio’ya geçebiliriz.  Peki, nedir bu Android Studio?

Android Studio, android için resmi geliştirme ortamıdır yani IDE’sidir. 16 Mayıs 2013 tarihinde Google I/O etkinliğinde tanıtılmıştır. Android Studio’ya intellij IDEA’ya(Java’da bilgisayar yazılımı geliştirmek için kullanılan IDE’dir. JetBrains tarafından geliştirilmektedir) dayalı bir sitemdir.  Android Studio’yu bundan sonra ki derslerimiz de daha ayrıntılı anlatacağımdan çok fazla üzerinde durmayıp geçiyorum.

Mobil programlamak için iki tane dil kullanılabilir. Bunlardan bir tanesi kotlin,  diğeride  java ki bu seri java üzerinden anlatılacaktır. Programlama dilleri kısmına geldiğimize göre size nacizane tavsiyem, java da temeliniz yoksa ya da eksikliklerinizin olduğunu düşünüyorsanız mutlaka eksikliklerinizi tamamlayıp bu seriye öyle başlamanız ki gerçek bir çalışmayla 1-2 ayda halledebilirsiniz. Eğer böyle yapmazsanız temeliniz zayıf olacaktır ve en ufak hata da tıkanacaksınızdır. Bunun için Şeyda’nın anlattığı java serisine göz atabilirsiniz.

Evet, bu yazınında sonuna geldik. Ben bunları yazarken çok büyük bir zevk aldım. Umarım sizde büyük bir zevkle okursunuz.

Selametle kalın..😊

1 thought on “Android’e Giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir