Java Mı Oda Ne?

java image ile ilgili görsel sonucu

Java, Sun Microsystems tarafından 1995(tarih kesin değil) yılında piyasaya sürülen bir programlama dili ve bilgi işlem platformudur. James Gosling ve ekip arkadaşları tarafından geliştirilen bir dildir. Bu arada ekibin ismi Green Team’di. Java dili ile web uygulamaları, web siteleri, mobil siteler, çeşitli oyunlar yapılabilir yani sizin anlayacağınız java her yerde. Java’nın bir diğer güzel özelliği ise ki bu tek bir sloganla anlatılmış büyüklerimiz tarafından “Write once run anywhere” yani bir kere yaz her yerde çalıştır mantığı ile çalışan bir dil java dili. Tabi platform bağımsız olması da avantaj sağlıyor sevgili dokuz milyon java geliştiricimize. Evet şuan baktığım kaynaklara göre dünyada dokuz milyon java geliştiricisi var. Java geliştiricileri için bir çok yazılım geliştirme platformu yani IDE mevcut. Bu IDE’ler Netbeans, Eclipse, Intellij Idea. Buraya almadığım birkaç IDE de olabilir ama genelde en çok bilinenler bunlardır. Ben java serisini yazarken Intellij Idea’yı kullanacağım. Hangi IDE daha avantajlı ya da dezavantajlı konusunu başka bir yazımda bahsetmek kaydıyla bu meseleye noktayı koyuyorum.

Java da diğer bir mesele ise java ismi nereden geliyor??? Onun da hikayesi şöyle:

Java’yı geliştiren James Gosling ve arkadaşları kısaca Yeşil Takım ofislerinin önünde bulunan meşe ağacından esinlenerek “Oak(Meşe)” ismini koyuyorlar. Bunun yanın da bir de “Yeşil İşletim Sistemi” yapıyorlar. Ancak yaptıkları işin amacında ticaret olmasından mütevelli Oak yani Meşe ismi onlar için pek uygun olmuyor. Yüksek ihtimalle yeni isim arayışına giriyorlar. Daha sonra bir gün oturdukları bir kafe de içtikleri kahvenin ismi olan java ismini koyuyorlar.

Bu anlattığım belki bazılarınız için pek inandırıcı gelmiyor açıkça söylemek gerekirse ben de araştırdığım zaman internet’te pek çok hikayecik gördüm ancak blogumuz.com’a bunu almayı istedim çünkü java’nın bildiğiniz üzere logosunun dumanı çıkan bir kahve olması beni buna daha çok inandırdı. Son olarak Oracle’nin 2010 yılında Sun’ı satın almasıyla java artık Oracle ile yoluna devam ediyor.

Evet ilk yazımın sonuna gelmişken  bu arada ben Şeyda 😊 diğer yazılarımda görüşmek üzere. İyi ve bol okumalar…

Kaynaklar:

https://www.java.com/tr/download/faq/whatis_java.xml

https://www.java.com/tr/about/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir