Java Platformları

jdk sre jvm ile ilgili görsel sonucu

Java programlama dili ile geliştirme yaparken bazı kısımlara dikkat çekmek istiyorum. Önümüzdeki birkaç yazı bunlardan bahsetmekle geçecek. İlk kısım olarak platformlardan bahsetmek istedim. Kısaca java platformları biz java geliştirirken bize çeşitli yardımlarda bulunuyor. Mesela en büyük artısı olan her platformda  çalışması avantajını sağlıyor, içerisinde kütüphaneler barındırıyor ve bu kütüphaneler java geliştirmede bize yardımcı oluyor. Şimdi tek tek incelemeye başlayalım;

 1-JDK

İlk olarak açılımı java Development Kit yani java geliştirme paketi. Bizim java ile yazmış olduğumuz kodları derleyip çalıştırmamıza yarayan kütüphaneleri bulunduran program paketidir. Eğer jdk’yı çalışacağımız IDE’ye entegre etmezsek yazdığımız java kodları bir işe yaramaz. Kısaca jdk insanların yazdığı kodları makinenin anlayabileceği hale getiriyor.

2-JRE

Jre’nin açılımı ise java runtime environment yani java çalışma ortamı. Bildiğimiz üzere java’nın bir mottosu vardı. “Bir kere yaz her yerde çalıştır.” İşte jre de tam bu özelliğine ses veriyor. Uzatmadan açıklayayım hemen jre daha önceden yazılmış derlenmiş olan kodlarımızı programda çalıştırmamıza yarıyor. Bizler jdk kurulumu yaparken bu paketin içinde jre de geliyor onun için ayrı bir kurulum yapmaya gerek yok.

3-JVM

Bu java platformumuzun açılımı da java virtual machine yani java sanal makinesi. Jre de olduğu gibi jvm de sözümüze ses veriyor ve java’nın taşınabilirliğini sağlıyor. Her işletim sisteminde çalıştırma güzelliğini bize sunuyor. Aynı zaman da jre de jvm’yi içerir. Peki jvm nasıl oluyor da her işletim sistemin de kodları çalıştırabiliyor diyecek olursanız şöyle ki; aslında jvm’nin yaptığı tek şey .class uzantılı dosyaları okuyabilmek. Bizler .java uzantılı kodlarımızı derlediğimiz zaman .class uzantılı byte code’lu dosyalar üretiliyor ve bu tüm işletim sistemlerinde olan bir durum. Makine dilinde olmadığı için de makine bunu okuyamıyor burda da devreye jvm giriyor ve dosyaları okuyup makinenin anlayacağı dile çevirip programın çalışmasını sağlıyor. Bu arada byte code makina diline benzetilen bir ara dildir.

Sonuç olarak bu platformlar bir nevi bilgisayar ile java dili arasında olan bağlantı kablosu görevini üstleniyor. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere iyi ve bol okumalar…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir