Android Studio Kurulumu

kurulum ile ilgili görsel sonucu

Merhaba arkadaşlar;

Bu yazı da android studio kurulumundan bahsedeceğim. Android studio kurulumu 3 kısımdan oluşuyor. Bunlar;

  • JDK Kurulumu
  • Android Studio kurulumu
  • SDK Kurulumu

Bilgisayarında eclipse veya başka bir java IDE’si kurulu olanlar JDK kurulumunu es geçip direkt olarak Android Studio kurulumuna geçebilirler. Çünkü bir java IDE’si kurarken zaten bu işlemi yapıyorsunuz.

JDK Kurulumu:

JDK’nın açılımı, Java Development Kit’dir. Yani java geliştirme kitidir. Java’yı kullanarak uygulama yazabilmek için gerekli olan pakettir.

JDK’yı indirebilmek için JDK download yazıp arayabilirsiniz veya www.oracle.com adresine gidip download kısmından JDK’yı indirebilirsiniz.  Bunları yaptıktan sonra karşınıza bu sayfanın gelmesi gerekiyor.

android jdk ile ilgili görsel sonucu

Burada yapmanız gereken download’a tıkladıktan sonra accept lisence agreement seçeneğini onaylayıp bilgisayarınıza uygun seçeneği tıklayarak  indirme işlemini başlatmanız.

android jdk ile ilgili görsel sonucu

İnen dosyayı çalıştırarak kuruluma geçebilirsiniz. Kurulum yaparken yapmanız gereken tek şey next butonuna basmanız.

Jdk kurulumundan sonra aşağıdaki adımları takip ederek Path ayarları eklememiz gerekiyor.

Bilgisayar-> Özellikler-> Gelişmiş Sistem Ayarları-> Ortam Değişkenleri butonuna tıklayın.

Buraya JDK’nın kurulu olduğu dizini vermelisiniz.

android jdk ortam değişkenleri ile ilgili görsel sonucu

Android Studio Kurulumu

Bu linke https://developer.android.com/studio tıklayarak Android Studio’yu indirebilirsiniz ve download butonuna basarak indirmeye başlayabilirsiniz.  İndirilen dosyayı çalıştırarak kuruluma geçebilirsiniz. Kurulum sırasında yapmanız gereken tek şey next butonuna basmak.  Hepsi bu kadar :).

SDK Kurulumu

İlk olarak nedir bu SDK diyecek olursanız; sdk yani açılımıyla söyleyecek olursam software development kit bir yazılım geliştirme kitidir. Eğer android işletim sistemli bir cihaza uygulama yapmak istiyorsanız kesinlikle bu paket olmalı.

Şimdi SDK yükleme zamanı. Android Studio’yu kurduktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelicektir.

Burada Configure->SDK Manager seçeneğini tıklayıp SDK yükleme ekranını açalım. Karşımıza şöyle bir ekran çıkacacaktır;

Ä°lgili resim

 

Bazen android studio kurulumunu yaparken sdk da onunla birlikte gelir ancak eğer gelmediyse şu linkten https://developer.android.com/studio/releases/platform-tools sdk’yı indirebilirsiniz. Sdk’yı indirdikten sonra sdk’nın bulunduğu dizini ekranda görülen Android SDK Locations kısmına yazmalısınız. Bu dizini yazarken türkçe karakter olmamasına lütfen dikkat edin çünkü Android’in bazı versiyonlarında sıkıntı çıkarabiliyor. İşimizi garantiye aldıktan sonra aşağıdan Sdk platforms kısmından kendinize uygun olan android sürümü ya da güncel kalmak istiyorsanız android’in son sürümünü seçip indirin.

Sonrasında yine aynı yerde bulunan Sdk Tools kısmında çıkan her şeyi indirmenizi öneriyorum. Sonradan taksit taksit iş yapmamak için . 😊 Son olarak uygulayıp işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Sonraki yazımda görüşmek üzere.

7 thoughts on “Android Studio Kurulumu

  1. I think that you could do with a few pics to drive the message home a bit, but instead ofthat, this is excellent blog. An excellent read. I will certainly be back.

  2. Helpful information. Lucky me I found your web site unintentionally, and I’m stunned why this twist of fate did not came about earlier!I bookmarked it.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir