KEYLOGGER

Keylogger Nedir?

Klavye dinleme sistemi ya da klavye yakalama sitemi olarak bilinen bir yazılım ya da donanımdır. Tabi şimdi bu tanımı okuyunca akla ilk gelen şey hacker ablalarımız ve abilerimiz olabilir 😊. Ancak bu yazılımlar veya donanımlar kötü niyetli kişiler tarafından kullanılabileceği gibi iyi niyetli kişiler tarafından da kullanılabilir. Nasıl diye soracak olursanız da şöyle ki; bilişim şirketleri tarafından yapılan bazı projeler bu sistemi faydalı yönde kullanabilir. Bir senaryo oluşturacak olursam 15 yaş altındaki çocukların bilgisayar başındayken ne yaptıklarını görmek için ebeveynlerinin kullanabileceği bir takip yazılımı yapılabilir.

Keylogger’lar Bilgisayara Nasıl Girer?

Truva atı (Trojan Horse) olarak bilinen kötü niyetli yazılımları yanlışlıkla çalıştırmamız ile keylogger yazılımlar sisteme yüklenebilir. “Ücretsiz pdf okuyucu yazılımını yükleyin” gibi bir tuzakla zehirli yazılım çalıştırılabilir ve keylogger sisteme yüklenmiş olur. Aynı zamanda kullanıcı farkında olmadan kendiliğinden inen programlarda buna sebebiyet verebilir. Ve artık keylogger casusu bütün klavye hareketlerine email yoluyla vs. ulaşabilmeyi sağlar. Tabi sadece bununla sınırlı kalmıyor ekran görüntüleri alınabilir, ses kaydı alınabilir.

Nasıl Korunmalıyız?

Aslında bunun cevabı çok da zor değil. Biz kullanıcılara gerek e-posta yoluyla olsun ya da benzeri başka bir iletişim aracılığıyla gönderilen masum görünümlü ama altında türlü şarlatanlıklar yatan mesajlar yoluyla linkler gelebilir. Yani kısaca önümüze gelen her linke tıklamamalıyız. Yine standart olarak bilgisayarımızı zararlı yazılımlardan korumak için antivirüs ve benzeri bir koruyucu yazılım programı kullanmalıyız. Bilmediğiniz programları yüklemeyerek  ve gerekli güncellemeleri yaparak casuslardan korunabilirsiniz.

 

Yazan: Lamia Şeyda Yerlikaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir