ANDROİD

Android'e Giriş

android image ile ilgili görsel sonucu

 

Merhaba arkadaşlar, ben Ayşegül. Bu serimizde uzun bir süre beraber olacağımızı umaraktan bismillah diyerek başlıyorum. Öncelikle yeni bir şey öğrenmeden önce o şey hakkında genel kültürümüzün olması gerekiyor ki öğrendiğimiz şey aklımızda daha çabuk yer edinsin ve o konuya daha çabuk adapte olalım. Bu yüzden serinin ilk konusu olarak android hakkında genel bir bilgi vereceğim.

devamı için tıklayın…

Android Studio Kurulumu

kurulum ile ilgili görsel sonucu

Merhaba arkadaşlar;

Bu yazı da android studio kurulumundan bahsedeceğim. Android studio kurulumu 3 kısımdan oluşuyor. Bunlar;

  • JDK Kurulumu
  • Android Studio kurulumu
  • SDK Kurulumu

Bilgisayarında eclipse veya başka bir java IDE’si kurulu olanlar JDK kurulumunu es geçip direkt olarak Android Studio kurulumuna geçebilirler. Çünkü bir java IDE’si kurarken zaten bu işlemi yapıyorsunuz.

devamı için tıklayın…

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere navigationdrawer kullanarak kayan menüyü(sliding menu) anlatacağım. Burada ne işe yaradığını bilmemiz gereken 3 tane terim var. Bunlar;

  • Drawerlayout: Adından da anlaşılacağı gibi bu da bir layouttur ancak activity_main.xml’in sol dışında oluşturulur. İçine yerleştirilen view’leri soldan sağa çekip çıkarmamızı sağlayan yapıdır.
  • Navigationview: Hazırlanılan menüyü drawerlayoutun içine yerleştirilmesini sağlayan view’dir. Header ve menü olarak iki kısımdan oluşur.

devamı için tıklayın…