JAVA İLE OOP

Java Mı Oda Ne?

java image ile ilgili görsel sonucu

Java, Sun Microsystems tarafından 1995(tarih kesin değil) yılında piyasaya sürülen bir programlama dili ve bilgi işlem platformudur. James Gosling ve ekip arkadaşları tarafından geliştirilen bir dildir. Bu arada ekibin ismi Green Team’di.Java dili ile web uygulamaları, web siteleri, mobil siteler, çeşitli oyunlar yapılabilir yani sizin anlayacağınız java her yerde.

devamı için tıklayın…

 

 

 

Java Platformları

jdk sre jvm ile ilgili görsel sonucu

Java programlama dili ile geliştirme yaparken bazı kısımlara dikkat çekmek istiyorum. Önümüzdeki birkaç yazı bunlardan bahsetmekle geçecek. İlk kısım olarak platformlardan bahsetmek istedim. Kısaca java platformları biz java geliştirirken bize çeşitli yardımlarda bulunuyor. Mesela en büyük artısı olan her platformda  çalışması avantajını sağlıyor, içerisinde kütüphaneler barındırıyor ve bu kütüphaneler java geliştirmede bize yardımcı oluyor.

devamı için tıklayın…

Nesneye Yönelik Programlama (Object Oriented Programming)

Nesneye yönelik programlama merkezinde nesne veya nesneleri barındıran programlama modelidir. Bu programlama modelinin hikayesi şu ki; ortada bir sorun var ve varsayalım ki bu sorunu oluşturan küçük soruncuklar mevcut. Bu soruncukları çözüme kavuşturmak için bir akış şeması ya da daha detaylı ve gelişmişini düşünecek olursak şemasal bir diyagram oluşturmamız gereklidir. İşte OOP’de tam burada işin içerisine dahil oluyor. OOP, sorunları sınıflara bölüp o sınıflardan oluşturduğumuz nesneler, o nesnelere vermiş olduğumuz özellikler ve nesneler arasında kurduğumuz ilişkiler sayesinde çözüme kavuşturuyor.

devamı için tıklayın…